Wpływ oświetlenia stanowiska pracy na komfort i zdrowie pracowników

Bez względu na to, jaką firmę prowadzimy i ilu pracowników zatrudniamy, niezwykle ważne jest to, aby przestrzegać zasad Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Zarówno wygodne krzesło, profesjonalne biurko, jak i prawidłowe oświetlenie znacząco wpływają na zdrowie osób, które zatrudniamy. W jaki sposób weryfikować wszystkie parametry? Na czym polega audyt oświetlenia? Co zrobić, aby oświetlenie wewnętrzne było bezpieczne dla pracowników? Zapewne te i wiele innych dylematów spotyka właścicieli niejednej firmy. Aby nieco przybliżyć ten temat w dzisiejszym, poradniku powiemy Wam, jaki ważne jest prawidłowe oświetlenie miejsca pracy. 

Oświetlenie miejsca pracy i jego funkcje

Pomimo tego, że często zapominamy o tym, jak ważne jest prawidłowe oświetlenie wewnętrzne, warto podkreślić, iż wpływa ono nie tylko na nasz komfort i bezpieczeństwo, ale także szereg dodatkowych kwestii, które wskazaliśmy poniżej. 

Po pierwsze: efektywniejsza praca 

Przy dobrym oświetleniu pracownika ma zdolność do tego, aby bez trudu zwracać uwagę na szczegóły i przede wszystkim szybko je dostrzegać. Dzięki temu swoje zadania wykonuje szybciej, a to z kolei przekłada się na efektywność całego działu oraz firmy.

Po drugie: brak zmęczenia 

Jeżeli w pomieszczeniu jest zbyt ciemno, pracownik o wiele szybciej się męczy. Szczególnie w okresach, gdy temperatura za oknem lub w pomieszczeniu jest wyższa. Ziewanie, znużenie oraz rozkojarzenie to tylko nieliczne z objawów wywołanych przez złe oświetlenie. 

Zatem rola oświetlenia stanowiska pracy, jest o wiele większa, niż mogłoby się wydawać. Nie wystarczy dodatkowa lampka, czy kinkiet, który emituje wiązkę światła, ważniejsze jest to, aby natężenie światła było dobrane do rodzaju pracy oraz obszaru roboczego. 

Audyt oświetlenia 

Wiele firm zastanawia się nad tym, jak w takim razie zapewnić pracownikom odpowiednie warunki pracy. Otóż istnieje wiele narzędzi i usług, które mogą temu sprzyjać. To samo dotyczy kwestii oświetlenia wewnętrznego. Przy wsparciu profesjonalistów możemy zyskać cenną wiedzę i rozwiązania indywidualnie dopasowanych do profilu naszej firmy. 

Jednym ze sprawdzonych i najbardziej popularnych sposób na to, aby zweryfikować oświetlenie, jest audyt. Jak przebiega taka analiza? Audyt oświetlenia prowadzony jest na podstawie inwentaryzacji sprzętu podczas tak zwanej wizji lokalnej. W trakcie wizyty eksperci gromadzą informacje na temat rodzaju wykonywanej pracy i specyficznych wymagań związanych z jej charakterem. Bardzo ważne jest też to, aby firma wykonująca audyt oświetlenia sprawdziła także dostępną dokumentację techniczną. Na tej podstawie przygotowywane są optymalne rozwiązania, które z pewnością poprawią komfort pracy i bezpieczeństwo pracowników. 

Każda firma, której zależy na tym, aby korzystać z nowoczesnych i efektywnych rozwiązań, powinna regularnie przeprowadzać audyt oświetlenia, ponieważ wpływa on znacząco na kwestie związane z Bezpieczeństwem i Higieną Pracy.